Na początku października uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem Straży Miejskiej z Koszalina, Magdaleną Pietrzak. Pani Magda przeprowadziła dla uczniów warsztaty z bezpiecznego poruszania się po drodze. Wzmożone działania profilaktyczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w rejonie szkoły oraz na drogach, prowadzących do szkoły, domu czy na plac zabaw.
Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.
Lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi jest zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza pani funkcjonariusz ze Straży Miejskiej, która poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafiła udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły na specjalnie przygotowanych przejściach dla pieszych i zabawkowych autach, za kierownicą których "usiedli" uczniowie. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Dzieciom również przekazano taką informację, z racji tego, że jeszcze nie wszystkie dzieci ukończyły 7 lat. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Pani Magda Każdemu pierwszoklasiście wręczyła bransoletkę odblaskową, co uczniom sprawiło ogromną radość. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Ważne są elementy odblaskowe na ubraniu, które w okresie jesienno-zimowym zwiększają widoczność pieszych na drodze.
Aleksandra Grześkowiak- wychowawca klasy I