Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie
2 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 połączony z realizacją projektu „Przerwany Marsz”, który jest próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to, co robili dla Polski.
Celem projektu było przekroczenie progów szkół i klas przedstawicieli wojennego pokolenia urodzonych przed 8 maja 1945 r., by w ten symboliczny sposób dokończy
ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Koordynatorami projektu byli: Elżbieta Trzcińska – dyrektor szkoły, Tomasz Bohdziewicz – nauczyciel historii oraz Zenon Chódzyński – sołtys wsi Rogowo.
Pani Dyrektor uroczyście powitała i przedstawiła zaproszonych gości - mieszkanki Rogowa i Czarnowęs, które 1 września 1939 r. usłyszały zamiast szkolnych dzwonków strzały i wybuchy bomb lotniczych. Jako „dzieci wojny” tamtego okrutnego dnia zamiast przeżywać radość dzieciństwa musiały szybko dorosnąć i stawić czoło tragicznym losom wojny. Cel projektu przedstawił nauczyciel historii, zaś oprawę informacyjną przygotował sołtys wsi Rogowo. Udział w przedsięwzięciu wzięła również pani Patrycja Majchrzak, która reprezentowała Nadleśnictwo Białogard i w imieniu Polskich Lasów Państwowych wręczyła zaroszonym gościom drobne upominki.
Uczestnicy inauguracji w ciszy i z powagą wysłuchali tragicznych opowieści z czasów wojny. Panie z przejęciem opowiadały o własnych doświadczeniach i przeżyciach z lat okupacji. Podkreślały, że zabrano im beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Uczniowie i nauczyciele z Rogowa, wchodząc do klas razem z przedstawicielkami pokolenia „Polskich Dzieci Wojny”, pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszły na marne.
Po części oficjalnej panie zostały zaproszone na słodki poczęstunek, podczas którego dzieliły się swoimi wspomnieniami z koordynatorami projektu i nauczycielami. Na koniec wyraziły chęć ponownego spotkania w kolejnym roku szkolnym.
Tomasz Bohdziewicz