1

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białogardzie informuje, iż od 1 stycznia 2019 roku możliwe jest ubieganie się o przyznanie Karty Dużej Rodziny dla rodziców którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Posiadanie Karty ułatwia dużym rodzinom dostęp do rekreacji i obniża koszty codziennego życia. Więcej informacji o zniżkach obowiązujący na naszym terenie znajdą państwo na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.

W ramach Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2014-2020 pn. Region dla Rodziny zostały wprowadzone Zachodniopomorska Karta Rodziny oraz Zachodniopomorska Karta Seniora.

Program Zachodniopomorskich Kart Rodzin ma na celu poprawę sytuacji rodzin. Posiadanie ZKR umożliwia korzystanie na preferencyjnych warunkach z usług oferowanych przez Partnerów Programu. O wydanie Zachodniopomorskiej Karty Rodziny mogą ubiegać się:
a) rodzic/e prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z minimum dwojgiem dzieci oraz
   dzieci (do 18 roku życia lub 26 roku życia w przypadku kontynuowania nauki, dożywotnio
   w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności);
b) rodziny zastępcze zamieszkałe pod wspólnym adresem;
c) rodzinne domy dziecka.

Wsparciem Zachodniopomorskiej Karty Seniora objęte są osoby starsze zamieszkałe na terenie województwa zachodniopomorskiego. Karta umożliwia korzystanie, na preferencyjnych warunkach, z katalogu ofert: kultury, edukacji, rekreacji, transportu i innych usług oferowanych przez partnerów Programu.

O Zachodniopomorską Kartę Seniora mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 60 lat. Więcej informacji o zniżkach obowiązujący na naszym terenie znajdą państwo na stronie http://www.rodzina.wzp.pl/  Karty wydawane są bezpłatnie.

Wnioski o wydanie kart można pobierać i składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Wileńska 8, 78-200 Białogard w pokoju nr 3.