Majątek i fundusze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Białogard pochodzą z różnych źródeł – ze składek członkowskich, z darowizn czy ofiarności publicznej. Istotnym jednak elementem zasilającym budżet OSP są dotacje z budżetu państwa.

W dniu 3 i 4 października br., w Urzędzie Gminy Białogard, miało miejsce podpisanie umów na udzielenie dotacji celowej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia strażackiego oraz wykonania remontu remizy. Umowę podpisał Wójt Gminy Białogard Pan Jacek Smoliński oraz prezesi jednostek OSP w Kościernicy, Rogowie, Pomianowie, Białogórzynie oraz Stanominie.

Jednostki OSP w Kościernicy i Rogowie przystąpiły do zadania publicznego pod nazwą „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych”. W ramach tego zadania OSP pozyskają wyposażenie, sprzęt oraz  dokonają koniecznych remontów. Dotacja udzielona zostanie w 80% ze środków MSWiA, pozostałe 20% przekaże Gmina Białogard. Łączna kwota to niemal 25.943,00 zł.

Natomiast jednostki w Pomianowie, Białogórzynie i Stanominie wzbogacą się
o odzież ochronną i wyposażenie, jednak to w ramach projektu „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego”. Łączna kwota dotacji dla tych jednostek to 7.724,00 zł.