Jubileusz 55-lecia filii bibliotecznej w Podwilczu   Uroczystość odbyła się 11 maja 2018 roku w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek.
Jedni pomyślą, że te 55 lat to dla biblioteki mało, inni, że całkiem sporo, a my bibliotekarze, że to jednak kawał czasu, z którego dzisiaj możemy być dumni i możemy świętować, a do wspólnego świętowania zaprosiliśmy naszych czytelników, przyjaciół i sympatyków.

Wśród gości byli m.in.: Pan Jacek Smoliński-wójt Gminy Białogard, Pani Izabela Czaplejewska-skarbnik Urzędu Gminy oraz Joanna Czupreta-pracownik Urzędu Gminy, Pan Kazimierz Gregorczyk-przewodniczący Rady Gminy, sołtys wsi Podwilcze pani Ewa Nazarkiewicz, koleżanki: Natalia Domieradzka i Małgorzata Purol z Białogardzkiej Biblioteki Publicznej w Białogardzie, oraz bibliotekarze, czytelnicy -mieszkańcy Gminy Białogard.
   Obchody jubileuszowe były odpowiednią chwilą do uhonorowania wszystkich tych, którzy bibliotece powierzyli swoje ścieżki zawodowe. Wójt Gminy Białogard i Pani Ewa Juszczyk-Lachs -dyrektor GBP w Stanominie złożyła podziękowania emerytowanym bibliotekarkom filii w Podwilczu: Janinie Sikorskiej i Teresie Janiszewskiej oraz obecnej Agnieszce Dziubińskiej.
   Były gratulacje za działalność placówki, życzenia, wręczano książki i kwiaty, ale i oryginalne prezenty min: wójt Gminy Białogard wręczył własnoręcznie wyrzeźbioną postać sowy stojącą na książkach.
   Oprócz tych, którzy osobiście przybyli na uroczystość otrzymaliśmy również okolicznościowe listy gratulacyjne od dyrektora Książnicy Pomorskiej w Szczecinie pana Lucjana Bąbolewskiego oraz dyrektora Białogardzkiej Biblioteki Publicznej Pana Dariusza Florka.
   Uroczystość uatrakcyjniła część artystyczna oparta na twórczości pani Alicji Flis-autorki tomu poetyckiego „Nie będę przepraszać za miłość” i powieści „Cienie w dolinie słońca”, „Złudzenia”, „Wenecka mgła”, była przeplatana śpiewem Jolanty Tubielewicz. Teksty literacki prezentowali: pani Alicja Flis i pan Wiesław Kubasik.
   Przy bogato zastawionym stole i ogromnym torcie, wesołych wspomnieniach, bawiliśmy się wspaniale. Dla upamiętnienia spotkania wszystkim obecnym wręczono upominki.
   Wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym uroczystość mogła się odbyć, oraz życzenia i obecność składamy serdeczne podziękowania.

Barbara Kacprowska