„OBRAZKI Z SIENKIEWICZA”   Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rogowie przystąpiła w ubiegłym roku do konkursu pod tytułem „Obrazki z Sienkiewicza”, ogłoszonego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz Senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu, w związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Henryka Sienkiewicza wśród dzieci i młodzieży, a dzięki temu pogłębienie świadomości narodowej i dumy z polskości, wzbogaconych o wartości uniwersalne obecne w twórczości pisarza.

W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas IV-VI, którzymieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, literacką lub filmową, inspirowaną twórczością patrona roku 2016.
   Osiem osób przygotowało prace plastyczne, będące ilustracjami do utworów Sienkiewicza: „W pustyni i w puszczy”, „Latarnik”, „Krzyżacy”. Uczniowie plastycznych inspiracji szukali w bibliotece szkolnej, gdzie pod okiem bibliotekarki i nauczyciela języka polskiego, Danuty Suskiej, zapoznawali się z różnymi wydaniami tekstów Sienkiewicza, czytali ich fragmenty, oglądali ilustracje do dzieł.
   Dwoje uczniów z klasy piątej wykonało prace filmowe. Oba filmy nagrała i zmontowała nauczycielka języka polskiego, Ewelina Wachowska. Inscenizację „Bajki” przygotowała Oliwia Durawa. Jakub Raczyński pod kierunkiem nauczyciela historii i społeczeństwa, Tomasza Bohdziewicza, napisał scenariusz i zaprezentował wybrane sceny z powieści „W pustyni i w puszczy”. Za pomoc w realizacji filmu podziękowania należą się również rodzicom uczniów: pani Elżbiecie Telej i pani Annie Raczyńskiej, które pomogły w przygotowaniu scenografii. Natomiast uczennice klasy piątej, Oliwia Durawa i Anna Telej, zgodziły się wystąpić w projekcie.
   Konkurs „Obrazki z Sienkiewicza” składał się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Etap okręgowy został rozstrzygnięty w biurze senator RP, pani Grażyny Anny Sztark. Wyróżnionoetiudę filmowąautorstwa Jakuba Raczyńskiego. Chłopiec został zaproszony na finał konkursu, któryodbył się w Warszawie, w Sali Kolumnowej Sejmu, 21 listopada 2016 r.
   Pozostałych uczniów biorących udział w konkursie nagrodzono pamiątkowymi dyplomami podczas uroczystego apelu, na którym gościliśmy Senator RP, panią Grażynę Annę Sztark oraz Wójta Gminy Białogard, pana Jacka Smolińskiego.
Prace plastyczne uczniów zostały wyeksponowane w Urzędzie Gminy Białogard.

Danuta Suska