FERIE ZIMOWE W BIBLIOTEKACH GMINY BIAŁOGARD   Podczas ferii zimowych w bibliotekach Gminy Białogard zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli spędzili wspólnie czas pod znakiem świetnej zabawy.
   W filii bibliotecznej w Pomianowie ferie zimowe zostały hucznie rozpoczęte Balem Karnawałowym otwartym przez Sołtysa wsi Pomianowo i panią bibliotekarkę. Dzieci wspólnie z dorosłymi wspaniale się bawiły podczas wielu konkurencji sportowych, a każdy najmłodszy uczestnik został obdarowany paczką ufundowana przez ludzi „dobrego serca”.


   Następnie ferie przebiegły pod znakiem bezpieczeństwa. Filię odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomianowie. Uczestnicy cyklu spotkań dowiedzieli się najważniejszych informacji o pierwszej pomocy przedmedycznej oraz mogli pod okiem fachowców spróbować własnych sił w tym temacie. Pani Strażak opowiedziała bajkę na podstawie, której dzieci dowiedziały się jak należy postępować w czasie pożaru. Spotkania przebiegały w bardzo sympatycznej atmosferze i zawsze kończyły się słodkim poczęstunkiem, a podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały kartki walentynkowe oraz biedronki z papieru.
   Filia biblioteczna w Rogowie również zorganizowała zajęcia, w czasie których Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie przeprowadzili pogadankę o prawidłowym zachowaniu się w razie pożaru.
   „Integracja Walentynkowa” pod taką nazwą zorganizowana została przy współpracy OSP Rogowo i Rady Sołeckiej uroczystość, której uczestnicy wspaniale bawili się przy muzyce, słodkim poczęstunku i wielu konkurencjach sportowych.
   „Coś z niczego”, pod takim hasłem prowadzone były zajęcia plastyczne, na których były wykonywane bałwanki m.in. z talerzyków plastikowych, rolek papieru toaletowego oraz płatów kosmetycznych.
   Tegoroczne ferie w Bibliotece w Stanominie przebiegały w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze.
   W czasie zajęć dzieci nie korzystały ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Integracja i rekreacja - to motyw przewodni na dobre spędzanie wolnego czasu.
Uczestnicy zajęć wraz z rodzicami wykonywali różnego rodzaju prace artystyczne; bibułowe kwiatki, plastelinowe figurki, maski karnawałowe, malowanie kredą na parkiecie. Nie obyło się również bez gier planszowych, kręgli, lotek, mini koszykówki, zabawy z chustą animacyjną.
   Dużo radości i śmiechu było w czasie zabawy typu „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „Mam chusteczkę haftowaną”, w których uczestniczyli również dorośli.
Najmłodsze dzieci słuchały bajek i wierszy o zwierzątkach, a potem wraz z rodzicami wykonywały przepaski na głowę z postaciami zwierząt. W czasie ferii zorganizowana została wycieczka do pobliskiego lasu, która zakończyła się kiełbaskowym grillowaniem.
   „Tłusty czwartek”, to czas wspólnego pieczenia pączków i chrustów, no a potem wspólna degustacja, podczas której jedna z mam przeczytała wiersz o pączkach. Były też odwiedziny strażaków ze Stanomina, którzy pokazywali i opowiadali o zasadach udzielania pierwszej pomocy.
   Na zakończenie ferii zorganizowana została wspólna zabawa, na której nie zabrakło słodkości, o które zadbały mamy.
   Filia biblioteczna w Podwilczu rozpoczęła ferie zimowe spotkaniem z okazji Walentynek, w czasie którego uczestnicy wykonywali kartki walentynkowe oraz rozwiązywali zagadki
i gry planszowe. Spotkania podczas ferii upłynęły pod znakiem eksperymentów (erupcja wulkanu, balonik dmuchany przez butelkę, świeżość jabłka, gumowe jajko oraz ciężkość wody i oleju), które dzieci wykonywały pod okiem pani bibliotekarki. Każde spotkanie rozpoczynało się od czytania bajek i baśni.
   Wykonywanie kartek oraz wulkanów z plasteliny, to tylko niektóre z zajęć plastycznych w których uczestniczyły dzieci i młodzież.
   Podczas świętowania ‘Tłustego czwartku” odbyło się spotkanie mieszkańców, którzy przynieśli ze sobą własnoręcznie wypieczone pączki i faworki. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej i słodkiej atmosferze.
   Wszystkim uczestnikom organizowanych przez biblioteki Gminy Białogard spotkań, imprez i wycieczek w okresie ferii zimowych bardzo dziękujemy za obecność i wspólnie spędzony czas.
Zapraszamy do naszych bibliotek.

 

Dyrektor Gminnej Biblioteki
Ewa Juszczyk-Lachs

 

Paniom bibliotekarkom i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wolnego czasu dzieciom i młodzieży w okresie ferii zimowych, serdecznie dziękujemy.

 

Jacek Smoliński                                  Alicja Kubiś
Wójt Gminy Białogard                            Z-ca Wójta