Strażacki festyn sportowy   W dniu 8 lipca 2017 roku odbył się w Pomianowie strażacki festyn sportowy dla dzieci, z terenu gminy Białogard. Festyn został zorganizowany z inicjatywy Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Białogardzie, a samą imprezę rozkręcali nasi strażacy, którzy odpowiedzialni byli zarówno za: zorganizowanie placu, dojazdu dzieci, przygotowanie poczęstunku, przeprowadzenie konkurencji oraz porządek podczas i po spotkaniu.

Na miejscu spotkali się strażacy z Białogórzyna, Rogowa i oczywiście z Pomianowa. Mimo niepewnej pogody młodzież również dopisała, a dzięki wsparciu sponsorów udało się zorganizować całkiem solidny poczęstunek, na który złożyły się rozmaite słodkości i napoje oraz oczywiście kiełbaska z grilla. Strażacy również stanęli na wysokości zadania i przygotowali ciekawe konkurencje, a że zrobiło się naprawdę ciepło, to nie trzeba było obawiać się wody, która lała się obficie, także na uczestników zabawy. Dzieci również były bardzo chętne do zabawy i po krótkim wstępie przystąpiono do musztry, która pozwoliła szybko wyłonić drużyny. Aby wszystkim dać szanse na zwycięstwo, drużyny mieszano, zabieg taki powodował, że nie było niezdrowej rywalizacji „na śmierć i życie”, gdyż dotychczasowy rywal mógł, w kolejnej konkurencji, okazać się członkiem wspólnego zespołu. Dzieci rywalizowały w slalomie z hydronetkami, zwijaniu węża strażackiego, przelewaniu wody tak, aby jak najmniej jej się rozlało, nalewaniu wody do dziurawych rur, były także bańki mydlane, mała bitwa na balony z wodą, zagadki strażackie, porady jak się bezpiecznie zachowywać w różnych sytuacjach oraz możliwość gaszenia prawdziwego pożaru. Impreza była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem dla dzieci organizowanym w formule polegającej na zaangażowaniu wszystkich, biorących w nim udział, jednostek. Celem było oderwanie dzieci od komputera, pobudzanie ich aktywności ruchowej, przekazanie porcji wiedzy pożarniczej i tej z dziedziny bezpiecznego zachowania oraz sprawdzenie potencjału organizacyjnego naszych strażaków. Mamy nadzieję, że takie działania spowoduje zaszczepienie dzieciakom bakcyla pożarnictwa i zachęci je w przyszłości do działalności w szeregach miejscowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy, zarówno strażakom jak i cywilom, Bibliotece w Rogowie, a przede wszystkim naszym sponsorom, dzięki którym można było przygotować poczęstunek, a byli to: Państwo Agnieszka i Tomasz Osman z Pomianowa, Pan Konrad Litewka z COGITUM Skuteczne nauczanie z Białogardu oraz Urząd Gminy Białogard.
   Zdjęcia Joanna Mieczkowska-Glewicz. Więcej zdjęć dostępnych będzie na Facebooku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie

Prezes ZOG ZOSP RP w Białogardzie
dh Przemysław Zawadzki