"Skarby i Tajemnice Podwilcza"   Dnia 8 kwietnia br. w Podwilczu odbyło się zorganizowane we współpracy z Muzeum w Koszalinie, Sołectwem Podwilcze i Nadleśnictwem Świdwin spotkanie zatytułowane "Skarby i Tajemnice Podwilcza", mające na celu przedstawienie zarówno mieszkańcom samego Podwilcza jak i całego powiatu białogardzkiego skarbów i tajemnic jakie kryją lasy, gleba i budowle na terenie Gminy Białogard.
O godz. 1200 w bibliotece, wszystkich uczestników spotkania, a szczególnie prezentacji multimedilnych i słownych przywitał Wójt Gminy Białogard Jacek Smoliński.
Prezentacje poświęcone historii Podwilcza i regionu przedstawili:
1. Andrzej Kuczyński - Muzeum w Koszalinie, Archeologiczne skarby i tajemnice Podwilcza
2.Damian Piłaszewicz - Muzeum w Koszalinie, Neolityczne groby olbrzymów w okolicach Podwilcza.
3.Krzysztoft Jedynak - Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Koszalinie. Historie Podwilcza z bibliotecznej półki i archiwalnego magazynu.
4.Krystyna Rypniewska - Muzeum w Koszalinie. Dom kobiet. Historia pałacu Podwilcza.
5.Kacper Pencerski - Akademia Pomorska w Słupsku. Instytut Historii i Politologii Podwilcze w XIX i XX w. do 1945 r.
6.Rafał Semołonik - Studio Historyczne "Huzar" Podwilcze -Podewils. Niezwykła historia zwykłych ludzi.
7. Marian Florków - emerytowany nauczyciel, były pracownik Kuratorium Oświaty, mieszkaniec Gminy Białogard.
   W godzinach od 1400 do 1700 na terenie OSP trwała wspólna zabawa. Były pokazy grupy rekonstrukcyjnej, pokazy straży pożarnej, prezentacje archeologiczne, konkursy i zabawy dla dzieci odbył się występ Aleksandry Januszewskiej - mieszkanki Lulewic.
   Mieliśmy okazję zwiedzić stoiska promocyjne uczestników pikniku.
   Stoisko sołeckie, zachęcało do częstowania się chlebkiem ze swojskim smalczykiem i ogórkiem kiszonym.
   Dla miłośników słodkości było wiele pysznych ciast upieczonych przez mieszkanki naszej miejscowości, którym bardzo serdecznie dziękujemy.
   Przy stoisku Nadleśnictwa Świdwin można było posilić się ciepłym bigosem, karkówką i zupą grochową.
   Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom i sponsorom naszej imprezy, m.in. :
* Nadleśnictwu Świdwin za piękne stoisko i pyszne jedzenie
* Muzeum w Koszalinie - Polskie Towarzystwo Historyczne
* Przedstawicielom 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego
* Akademii Pomorskiej w Słupsku
* Panu Maciejowi Ostrowskiemu
* Panu Piotrowi Ćwiertnia
* Panu Przemysławowi Wiśniewskiemu
* Panu Mariuszowi Sarnackiemu
* Panu Marianowi Florków
* Dyrektorowi sieci sklepów Kaufland
* Pani Małgorzacie Milart za punkt medyczny
* Państwowej Straż Pożarnej w Białogardzie za uświetnienie spotkania
* Komendzie Powiatowej Policji w Białogardzie za zapewnienie bezpieczeństwa podczas trwania imprezy
oraz wszystkim mieszkańcom, którzy pomagali w przygotowaniach.

Bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego pięknego Podwilcza, które ma tak bogatą historię i kryje tak wiele skarbów.

Ewa Nazarkiewicz - Sołtys
Agnieszka Dziubińska - Bibliotekarz